Yeşiloba Tarihçe

Tarihçe

Köyün eski adı, köylerde yaşamış Rumlardan kalan Reyfez’dir. 1975’ten sonra köye gelen bir öğretmen tarafından bugünkü adı Yeşiloba verilmiş ve köy muhtarı yardımıyla değiştirilmiştir. 1990’lı yıllara kadar merkez köy konumunda olmuş ve tüccarların buluştuğu bir nokta olmuştur.

1960’lı yıllara kadar Yazıcı, Satı ve Yeşiloba olarak 3 bölümden oluşan köyde bu bölümleri temsilen 3 çınar ağacı dikilmiştir. Şu anki yaşları 500’ün üzerinde olduğu düşünülen ağaçlardan bir tanesi kesilmiştir. Şu an köyde bulunan en az 500 yıllık 2 çınar ağacı köye gelen yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir….

Kültür

Çok zengin bir mutfağa sahip olan Yeşiloba’nın en ünlü yemeği etli keşkektir. Diğer yöresel yemekleri; mancar, dolma, börek çeşitleri, bulgur pilavı ve çeşitli hamur işi ürünleridir.

Coğrafya

Sinop iline 108 km, Türkeli ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faal değildir. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.